Tak ludziom jak i zwierzętom mogą przytrafić się problemy trawienne. Może to nastąpić z różnych powodów:
- Spożycie szkodliwych substancji lub zepsutej żywności.
- Infekcja wirusowa lub bakteryjna.
- Zbyt nagła zmiana diety.
- Wcześniejsze choroby wpływające na przewód pokarmowy.
We wszystkich tych przypadkach możemy zastosować naturalne substancje, aby pomóc naszemu psu lub kotu odzyskać zdrowie. Suplementy diety, będą się różnić w zależności od dotkniętego obszaru trawiennego:
PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ
Choć zazwyczaj myśląc o problemach trawiennych nie myślimy o tym obszarze ciała naszego zwierzęcia, to jednak musimy wiedzieć, że trawienie pokarmu zaczyna się już w jamie ustnej i że problemy w niej występujące mogą mieć wpływ na resztę układu pokarmowego , z powodu nieprawidłowego żucia, na przykład w przypadku bólu.
PIELĘGNACJA ŻOŁĄDKA
Nasz pies lub kot może cierpieć na niestrawność, uszkodzenie żołądka spowodowane zjedzeniem czegoś niewłaściwego lub zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane inną chorobą (na przykład chorobą nerek lub wątroby, w której mocznik nie może zostać prawidłowo usunięty z organizmu i uszkadza ścianę żołądka). We wszystkich tych przypadkach możemy zastosować różne rośliny, które mogą nam i zwierzęciu pomóc:
- Lukrecja : działa przeciwzapalnie na żołądek i zmniejsza jego kwasowość. Wspomaga trawiennie, ponieważ pomaga eliminować gazy i toksyny.
- Korzeń prawoślazu : pomaga chronić błonę śluzową przewodu pokarmowego, działając przeciwzapalnie.
- Papaja/Ananas : zawierają enzymy proteolityczne, takie jak papaina i bromelina, które pomagają trawić pokarm, a także mają działanie przeciwzapalne.
- Rumianek : najbardziej znany naturalny środek na problemy żołądkowe, również dla naszych zwierząt, pomaga w trawieniu.
- Kozieradka : jej nasiona, których używamy, poprawia trawienie i zwiększa apetyt. Chroni także błonę śluzową żołądka ze względu na zawarty w niej śluzy, podobnie jak prawoślaz.
- Mniszek lekarski : jest rośliną bardzo rozpowszechnioną w przyrodzie i zwierzęta zazwyczaj jedzą ją naturalnie dobrowolnie. Pomaga w trawieniu i poprawia apetyt.
PIELĘGNACJA JELIT
Najczęstsze problemy, jakie może prezentować nasze zwierzę na tym poziomie, to w zasadzie dwa problemy: biegunka i zaparcie, chociaż przyczyny jednego lub drugiego mogą być różne, od nagłej zmiany diety po infekcję lub nieodpowiednie odżywianie.
W przypadku biegunki możemy zastosować kilka naturalnych składników, aby ją wyeliminować (nie tylko jest ona uciążliwa dla nas i naszego zwierzęcia, ale jeśli jest poważna, może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów, dlatego ważne jest, aby rozwiązać to jak najszybciej), elementami tymi są:
- Probiotyki : to żywe bakterie, które korzystnie wpływają na przewód pokarmowy i jego prawidłowe funkcjonowanie. Wypierają lub eliminują chorobotwórcze lub szkodliwe bakterie, które rozwinęły się w jelicie w przypadku infekcji lub zmian we florze jelitowej oraz wzmocnią populację pożytecznych bakterii jelitowych.
- Prebiotyki : są to błonniki, które sprzyjają wzrostowi pożytecznych bakterii w jelitach, ponieważ stanowią część ich pożywienia. To naturalne włókno może pochodzić z cykorii, pektyny jabłkowej, babki płesznik, marchwi itp. Zaleca się podawać je razem z probiotykami, aby nie sprzyjały namnażaniu się bakterii chorobotwórczych w przypadku problemów ze zmianą flory bakteryjnej.
- Postbiotyki : to substancje wytwarzane przez bakterie probiotyczne, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit, ale także pomagają w utrzymaniu dobrego stanu układu odpornościowego. Są bardzo przydatne w przypadku stanów zapalnych jelit i utraty płynów przez jelita. Jego zastosowanie w tych przypadkach jest stosunkowo nowe.
- Gliny : istnieją pewne rodzaje naturalnej glinki, które mogą pomóc naszym zwierzętom w przypadku biegunki, ponieważ mają zdolność wychwytywania wody, wirusów, toksyn itp.
Zaparcia mogą mieć różne przyczyny: nieodpowiednie odżywianie, odwodnienie, obecność kul włosowych u kotów. W takich przypadkach możemy pomóc w naturalny sposób rozwiązać zaparcia u naszego psa lub kota, stosując łuskę babki płesznik. Jest to włókno, które po zmieszaniu z wodą zwiększa swoje rozmiary i uwalnia zawarty w nim śluz, natłuszczając masy kałowe i ułatwiając w ten sposób transport kału.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci dowiedzieć się nieco więcej o naturalnych składnikach, które mamy w naturze, aby dbać o przewód pokarmowy naszych zwierząt. Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.